PLTU0805U4990LST5
Mfr.Part #
PLTU0805U4990LST5
Manufacturer
Vishay
Description
RES SMD 499 OHM 0.01% 1/4W 0805
Stock
526
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Failure Rate :
Features :
Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Resistance :
499 Ohms
Supplier Device Package :
0805
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Tolerance :
±0.01%